دسته بندی ها

نرده استیل
تولید قطعات پیش ساخته


جستجو
شومینه هیزمی

شومینه هیزمی

شومینه هیزمی قدیمی‌ترین و کلاسیک‌ترین نوع شومینه می‌باشد که تاریخچه‌ی استفاده از آن به سال‌های بسیار دور از زندگی بشر برمی‌گردد. امروزه از شومینه‌ها برای گرم کردن خانه استفاده می‌کنیم؛ اما در گذشته از شومینه استفاده‌های دیگری از جمله برای پخت غذا، درست کردن آب جوش و گرم کردن آب برای شست و شوی لباس و حمام استفاده می‌شده است.

نگاهی به ویژگی‌های قدیمی‌ترین نوع شومینه


شومینه‌های هیزمی دارای یک دودکش اصلی هستند که دود حاصل از سوختن هیزم را به خارج از خانه هدایت می‌کنند. وجود دودکش امری ضروری برای شومینه‌های هیزمی محسوب می‌شود، چرا که دود حاصل از سوختن هیزم اگر به خارج هدایت نشود، می‌تواند موجب خفگی و مرگ ساکنین شود. بنا بر این بسیار حیاتی و ضروری است که یک دودکش مناسب برای شومینه‌ی هیزمی وجود داشته باشد و هم چنین این دودکش هیچ گونه گرفتگی یا انسدادی نداشته باشد و بتواند به خوبی دود را به خارج از خانه ببرد.

مزایای استفاده و ساخت شومینه هیزمی


چوب یکی از بهترین و مطابق‌ترین سوخت‌ها برای محیط زیست می‌باشد. چرا که تجدیدپذیر و پایدار است. همچنین میزان کربنی که آزاد می‌کند همواره ثابت است و تغییری نمی‌کند. نسبت به انواع دیگر شومینه‌ها که گازهای مختلفی را بر اثر سوختن در جو وارد می‌کنند، چوب گازهای بسیار کم‌تر و کم‌خطرتری را پس از سوختن تولید می‌نماید. هم چنین در بسیاری از کشورها، هزینه مصرف چوب به عنوان سوخت، از هزینه‌ی مصرف سوخت‌های فسیلی برای گرم کردن خانه ارزان‌تر در می‌آید.

یکی دیگر از مهم ترین ویژگی‌های شومینه‌های چوبی نسبت به شومینه های برقی ، ظاهر کلاسیک و زیبای آن‌هاست. می‌توان گفت که هیچ چیز زیباتر از شومینه‌ای که در آن هیزم در حال سوختن است وجود ندارد؛ خصوصاً که فصل سرما باشد و در سرمای زمستان این سوختن مشاهده شود.

ساخت شومینه هیزومی

ویژگی های منفی شومینه هیزمی


در هر صورت سوختن چوب گازهای بسیار خطرناکی را تولید می‌کند که اگر به هر دلیلی این گازها از طریق دودکش خارج نشوند، خطرات جبران ناپذیری در انتظار ساکنین خانه خواهد بود. ساخت شومینه‌های چوبی به دلیل آن که نیاز به یک دودکش بلند دارد، هزینه‌ی زیادی را می‌طلبد و در کنار آن، شما هر مکان دلخواهی از خانه را نمی‌توانید برای ساخت آن انتخاب کنید. چرا که محل ساخت آن باید جایی باشد که بتوان برایش دودکش نصب کرد.
شاید در برخی کشورها سوخت چوب ارزان‌تر از سوخت های فسیلی باشد، اما از طرفی دیگر بازده حرارتی آن بسیار پایین است. بازده حرارتی چوب بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است، در حالی که این عدد در مورد سوخت‌های فسیلی مانند شومینه های گازی ، بین ۷۵ تا ۹۹ درصد است که رقم بسیار بهتری است. هم چنین نگهداری شومینه‌های هیزمی بسیار سخت است و آن‌ها نیاز به مراقبت دائمی دارند؛ از گذاشتن هیزم‌های جدید گرفته تا تمیز کردن خاکستر هیزم‌های سوخته.

نتیجه گیری در مورد ساخت شومینه هیزمی


امروزه با توجه به این استفاده از شومینه‌ی هیزمی خطراتی دارد که می‌تواند جان ساکنین خانه را تهدید کند، خیلی توصیه نمی‌شود که از این نوع شومینه استفاده شود. اما با در نظر گرفتن خطرات و رعایت ایمنی می‌توان از این نوع شومینه در منزل استفاده کرد و از زیبایی بی‌نظیر آن لذت برد.
جستجو برای این واژه بدون نتیجه بودتمامی حقوق این وبسایت متعلق به نوسازگستر می باشد.
بهینه سازی و اجرا : کاریزما وب